1 / 2 sider - klik for at bladre

Klima og miljø: udfordringer og personligt ansvar

Det er gratis at oprette en konto

Klima og miljø: udfordringer og personligt ansvar er en samfundsfag-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (683 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. juni 2026.

Denne opgave diskuterer de globale klimaudfordringer og regeringens ambitiøse 2030-klimamål. Den reflekterer over borgeres tillid til forskere og politikere, Greta Thunbergs indflydelse, og vigtigheden af personligt ansvar for at mindske CO2-udledningen. Opgaven perspektiverer også til udviklingslande og Paris-aftalen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og sammenhængende debatindlæg om klimaforandringer, regeringens mål og personligt ansvar. Giver god inspiration til en reflekterende opgave.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bæredygtighed
  • co2-udledning
  • fake news
  • greta thunberg
  • klimaforandringer
  • klimamål
  • paris-aftalen
  • personligt ansvar
  • tillid til forskere

Alle ved at klimaudfordringerne er et stort problem i dag. Og langt de fleste ønsker at være bedre ved klimaet. Men hvordan gør man det nemmest? Skal hele verdenen yde en stor indsats og kan man sætte de samme krav til alle?

Mange ønsker ikke at gå på kompromis med deres vaner. Som at køre bil, bruge sugerør og droppe oksekødet. Og så kan det jo være svært. Og derfor mener mange at regeringens 2030-klimamål er urealistiske.

Regeringens plan er at kombinere kendte virkemidler og investering i udviklingen af nye teknologiske løsninger. Med det vil det være muligt at nå en reduktion i det danske CO2 udslip på 70 pct. i forhold til udledningen i 1990.

Kritikere mener at sænke CO2 udslippet med 70% ift. 1990 ikke er opnåeligt på denne mængde tid. Og at målet er overambitiøst.

Danmark fremstår forholdsvis grønt ift. andre lande. Vi har i Danmark bl.a. vindenergi og råd til at leve mere fornuftigt ift. mange andre lande. I USA er der for eksempel ikke mange vindmøller og en meget stor del af elektriciteten kommer fra fossile brændstoffer.

Miljø- og klimaudfordringerne er så stort et problem at man næsten ikke kan undgå at høre om det på en dagligbasis. Så må det vel også snart trænge ind eller hvad? Det er for mig utroligt hvordan så mange mennesker ikke stoler på vores forskere og regeringer. Inden for de sidste år er tilliden for mange brudt mellem borger og stat. Og det ser jeg som et stort problem. Fordi hvem skal vi så stole på? Jeg tror at man kan blive fuldstændig fakta resistent. Og når nogen siger noget man ikke vil høre, må det være ”fake news.” Mange lytter derfor ikke til regeringen når der foretages tiltag som 2030-klimamålene - og så er det svært at gennemføre det, når man møder modstand fra borgerne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver