Gyserfilm er filmkunstens irrationelle fætter. Hvorfor vælger vi at se noget, der i værste fald vil skræmme livet af os?
”Vi er biologisk indrettet til at føle nydelse ved negative følelser, der udløses i en sikker kontekst. Det vil sige, vi nyder at blive skræmt, så længe vi sidder sikkert i sofaen. Det skyldes, at vi på den måde træner vores måde at håndtere ubehag, kriser og farer på” citat fra Mathias Clasen, lektor og gyserfilmforsker. Mathias Clasen er en dansk forsker indenfor gysere, han er er lærer i litteratur og medier ved Aarhus Universitet. Ifølge Mathias Clasen er der 55% af os mennesker som opsøger gyserfil og frivilligt vil se på gys. Men ville det da være bedre at man vil se Spændings- og actionfilm? Så bliver man i det mindste ikke skræmt fra vid og sans.
Spændings- og actionfilm er med til at underholde os samt hive os ud af en grå og kedelig verden, hvor de fleste gennemgår den samme trummerum uge efter uge. Til trods for det, mener jeg at hvis man tilføjer lidt gys, så bliver det lige en tand mere spændene. Det er bedre, at de fleste mennesker vælger at se en film hvor indholdet får nakke hårende til at rejse sig, eller hvor man er nødt til at sove med lyset tændt hele næste måned.
Det er gratis at oprette en konto