1 siders PDF

Gyserfilm som træning: effekter på frygt og reflekser

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Gyserfilm som træning: effekter på frygt og reflekser er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (595 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2020.

Denne opgave undersøger gyserfilms indflydelse på individet, med fokus på hvordan de kan træne reflekser og evnen til at adskille fiktion fra virkelighed. Opgaven diskuterer personlige erfaringer med gyserfilm fra en ung alder og perspektiverer til forskning om, hvorfor mennesker tiltrækkes af gyserfilm, samt deres potentielle positive effekter i hverdagen. Der advares dog mod gyserfilm til børn og personer med angstlidelser.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet essay der kombinerer personlige erfaringer med forskning om gyserfilms effekter. Giver god inspiration til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • angst
  • fiktion
  • film
  • frygt
  • gyserfilm
  • medier
  • psykologi
  • reflekser
  • videnskab
  • virkelighed

Altså jeg har set gyserfilm, siden jeg nok var en 6 eller 7 år, og vil stadig sige at jeg bliver skræmt af gyserfilm, men har ikke nogen mareridt eller traumer af det, da jeg faktisk virkeligt godt kan lide gyserfilm, og har ikke nogen problemer med, at adskille fiktion og virkelighed fra hinanden. Generelt at blive skræmt, tror jeg har hjulpet mig meget i hverdagen fx, hvis mine venner prøver at skræmme mig, virker det meget sjældent, eller hvis jeg glemmer noget, tænker jeg for det meste når ja hov og går tilbage efter det, i stedet for at gå i panik, det vil jeg sige er gyserfilmenes skyld.

Jeg er helt enig i med, at man ikke skal vise gyserfilm til børn eller folk med store angstlidelser, da det virkelig kan ødelægge en person eller, et barns barndom liv. Måske være endnu for den person der lider af angstlidelser, kan det jo måske lede til, at han/hun begår selvmord. Men jeg er meget enig i med, hvad han mener med det og ser også måske det seriøse i det, men på samme tid, hvis man tænker på at i Danmark går børn fra at være børn til, at være teenager ved 13 år i alderen så tror jeg nok, at en 10 til 12-årig har måske en meget lille chance for, at få mareridt af en gyserfilm. Nu mener jeg så heller ikke, at den unge skal se en gyserfilm som ligger som en af de mest skræmmende, men måske en der er blid og muligvis kan tolereres af den unge.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver