ascinationen af det uhyggelige har altid været der. Helt tilbage i starten af 1900-tallet er der blevet lavet gyserfilm, og der er i dag lavet over hundredvis af gyserfilm, som har mange forskellige handlinger, men hvorfor har vi et behov for dette?
Uhyggen og gyset har altid været et behov, som vi mennesker har haft. Vi elsker at se situationer, der er uhyggelige, men vi elsker ikke selv at være i dem. gyserfilmforsker Mathias Clasen siger i artiklen ”skræmmende skønt”
Vi er biologisk indrettet til at føle nydelse ved negative følelser, der udløses i en sikker kontekst. Det vil sige, vi nyder at blive skræmt, så længe vi sidder sikkert i sofaen.
Det er måske netop grunden til, at vi ser dem. det er en slags forbyggende oplevelse til, hvad vi kan blive udsat for og altså også en forberedelse til, hvad vi så selv brude gøre, hvis vi skulle blive udsat for en situation, som dem i gyserfilmene.Jeg sad derhjemme og så en gyserfilm der handlede om kriminalitet og stoffer, Baggrundshistorien for gyserfilmen var, en mand der var kriminel og stofmisbruger, som var blevet sindssyg, jeg sad med den følelse bagefter af jeg ikke vidste hvordan jeg skulle være omkring min faster, som er tidligere kriminel og stadig er stofmisbruger. Filmen gav simpelthen ikke mening for mig, den gjorde mig forvirret og den ramte nogen ting, som jeg har tæt på. Skulle jeg være bange for at hun blev aggressiv osv. eller skulle jeg bare tag den med ro, og bare være der for hende, så meget jeg kunne.
Det er gratis at oprette en konto