____________________________________________________________________________________
Genretræk: Jeg har valgt at sige, at digtet "BARNDOM" er et prosadigt digt. Det vil sige at digtet er skrevet i et almindligt hverdagssprog, som man også kan kalde for et prosaisk sprog. "BARNDOM" er heller ikke Endelt i flere strofer som andre digte ofte er.
____________________________________________________________________________________
Situation: Yahya Hassan vil i dette digt "barndommen" fortæller læseren om hans barndom i blokken i Aarhus. Han vil fortælle om den frygt han havde som, barn-ung. Han vil gerne udtrykke den frygt han havde der han kom hjem fra skole. Han frygter din far meget i digtet, og det virker ikke til at moren har ret meget magt i hjemmet. Digtet er meget dystert, men igen kan det ses som den dystre barndom han og hans søskende havde.
Så vil jeg godt komme ind på personerne han nævner i digtet
Vi har hans søster: søsteren er den der hopper fra den ene fod til den anden, og pisset er et vandfald ned ad hendes ben
Så har vi faren: den person han udtrykker mest i digtet, og den han frygter mest. Faren er også den som har hele magten i huset, og hvis man ikke lever op til farens ønsker, kan det kræve konsekvenser som vold.
Det er gratis at oprette en konto