1 / 2 sider - klik for at bladre

Danskhed: en refleksion over identitet og værdier

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danskhed: en refleksion over identitet og værdier er en dansk-opgave fra 2021 til 3.g el. lign. Fylder 2 sider (1.091 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 23. juni 2026.

Opgaven reflekterer over begrebet danskhed og dets mange facetter. Den diskuterer individuelle oplevelser, kriterier for at være dansk, og hvordan velfærdssamfundet, grundloven og kongehuset bidrager til den nationale identitet. Desuden berøres Danmarks internationale anerkendelse og kulturelle aftryk.

Redaktørens vurdering
7 God
En reflekterende opgave om danskhed, der dækker emner som velfærdssamfund, grundlov og kongehus. God til inspiration for elever på samme niveau.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danskhed
  • grundlov
  • identitet
  • kongehus
  • kultur
  • samfund
  • traditioner
  • velfærdssamfund

Danskhed kan være mange ting. Alle forbinder Danmark og danskere forskelligt. Så hvad vil det enligt sige at være dansker? Og hvad betyder danskhed enligt?

Jeg mener at svaret på disse spørgsmål er meget individuelt fra person til person. Og at følsen af at være dansk faktisk ikke rigtig kan beskrives men skal opleves. Hygge stemningen en fredag aften, smagen af smørebrod og en gammeldansk til syntes af dannebro der er hejst op i flagstangen.

Disse ting er ikke noget du kan beskrive til en modpart, men klart noget som man bedre, vil kunne forstå hvis man oplever det på egen hånd.

Et stort spørgsmål som ofte bliver stillet er ”Hvornår er man dansk”? Et spørgsmål som også har utroligt mange svar.

Nogle mener at man først kan blive dansker hvis man kan bestå en dansker prøve med spørgsmål som de fleste af os indfødte dansker ikke engang selv kan svare på.

Andre mener at man kun kan være dansker hvis man er født og vokset op i Danmark. Og andre ligesom jeg selv mener at man er dansker når man vil være det. Når man har lyst til at være en del af vores land og samfund. Vores måde at opføres os på overfor hinanden og når man vil være en del af den danske historie og vores danske værdiger og traditioner. Og ja så er der da nok et par danskere som efter min mening ikke er danskere og hvad så?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver