1 siders PDF

Jens Munk: dansk-norsk søofficer og polarrejsende

  • Geografi
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Jens Munk: dansk-norsk søofficer og polarrejsende er en geografi-opgave fra 2021 til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (298 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 23. juni 2026.

Gennemgang af Jens Munks liv som dansk-norsk søofficer, fra hans fødsel i 1579 til hans død i 1628. Opgaven beskriver hans udnævnelse til kaptajn og den dramatiske polarrejse i 1619, hvor han på kong Christian 4.s befaling forsøgte at finde Nordvestpassagen til Asien, men endte i Hudsonbugten med store tab.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Kort, men informativ og velstruktureret redegørelse for Jens Munk og hans polarrejse. Giver god historisk indsigt.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • christian 4.
  • dansk historie
  • ekspedition
  • jens munk
  • nordvestpassagen
  • polarrejse
  • søfart

Jens Munk var en dansk-norsk søofficer. Han blev født 3. juni 1579 og døde 28. juni 1628. Jens blev 49 år, hvilket var en sædvanlig dødsalder dengang. Jens var født ved Arendal i Norge. Hans far, Erik Munk var lensherre. En lensmand/herre er en forvalter af et len udnævnt af en konge, hertug eller biskop. Jens Munk kom hurtigt til søs og blev interesseret. Han blev udnævnt til kaptajn den 1. marts 1611.

Polarrejsen

I 1619 sendte kongen, Christian 4. Jens Munk og hans 64 mænd på 2 skibe fra København til den nordlige del af Canada for at finde Nordvestpassagen til Kina og Indien. Kongen var dybt interesseret i bl.a. silke og krydderierne fra østen. Søvejen omkring Sydafrikas kyst til Asien var allerede fundet. Men der var et rygte som gik, at hvis man sejlede vest om Grønland, var der en passage til Asien, som kunne gøre rejsen kortere. Ikke mange havde forsøgt at udforske dette område dog havde ingen fundet succes.

Jens havde meget erfaring, men han var ikke forberedt på den ekstremt kolde temperatur. Hans besætning, inkluderet ham, stødte på det arktiske Canada, hvilket førte til døden på 61 besætningsmænd. Der var kun 3 tilbage, Jens Munk selv og 2 andre. De nåede kun til Hudsonbugten. De sejler håbløse tilbage med det mindsteskab, som plejede at have et mandskab på 16.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver