Edwin Georg Normann, som er hovedpersonen i bogen. Han går en tur om natten, helt alene. Han tænker hvordan alt er så rent og pænt, på gaden. Som det skal være. Den anden side er det ikke så rent, hvor det stinker af kloakker. Edwin bliver ved med at gå, da han så nogle mænd med hvide uniformer. Kigger skævt på ham, da der så kommer en bil mod ham.
Han kom i tanke om da han var 6 år. Hans mor tvang ham til at spise grøntsager, og sagde altid: ”Hvis du ikke spiser op, kommer de hvide mænd efter dig”. Som er børnenes mareridt.
Han begyndte med at åbne hans øjne, prøvede og finde ud af hvor han var henne. Han har aldrig været her. I det så han bagved sig, og så sin skole. Begge kigger på hinanden, som de var fjender. Edwin begynder med at løbe, da han kan mærke skolen smiler bag nakken. Han prøver og flygte. Men virker ikke.
Eksamen er begyndt.
Kapitel 2:
Edwin kommer hos Lykke, som er hans kæreste. Hun giver ham en trøje, som er lille for ham, og de begge griner af det.
Han kommer så i tanke om hvordan de blevet kærester. Det var i Christoffers fest, hvor de havde købt ulovlige øl osv. Og Christoffer havde allerede 2 bøder, og hvis det blev det tredje kom de hvide mænd.
Det er gratis at oprette en konto