Side 1 af 3

Identifikation af grundstoffer med spektralanalyse

Identifikation af grundstoffer med spektralanalyse er en fysik-opgave til 3.g el. lign, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (788 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 21. juni 2026.

  • Fysik
  • 3.g el. lign
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Identifikation af grundstoffer med spektralanalyse

Redegørelse for spektralanalyse, absorption og emission i atomer. Opgaven beskriver et forsøg til identifikation af grundstoffer ved hjælp af lysspektre og gitterloven. Den inkluderer teori, apparatur, fremgangsmåde, udregninger og diskussion af fejlkilder. Afsluttes med en konklusion om identifikation af en cæsiumlampe og perspektivering til Niels Bohrs atommodel.

Uddrag fra opgaven

Formål: Formålet med forsøget er at identificere grundstoffer, ved hjælp af de lysspektrer der kan skabes ved absorption og emission i atomer. Teori: I dette forsøg udnytter vi at atomer kan udsende lys (fotonenergi), hvis disse bliver tilført energi. Dette sker på grund af absorption og emission. Den viden kan vi bruge til at identificere grundstoffer ved, at analyse deres spektrallinjer. Det lys der udsendes af et atom der laver emission er forskelligt for hvert grundstof og indeholder forskellige bølgelængder, dette spektrum af bølgelængder kender vi og det er det som vi kalder grundstoffernes ”fingeraftryk.”. Når lys bliver sent gennem

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver