1 / 2 sider - klik for at bladre

Dimissionstale om folkeskoletiden og venskaber

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dimissionstale om folkeskoletiden og venskaber er en dansk-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (715 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 20. juni 2026.

Denne dimissionstale ser tilbage på folkeskoletiden med fokus på både medgang og modgang. Talen fremhæver betydningen af venskaber, fællesskab og de mange fælles oplevelser, herunder ture og undervisning. Den understreger vigtigheden af at værdsætte personlighed frem for ydre og håber på fremtidige møder.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret og personlig dimissionstale, der reflekterer over folkeskoletiden, venskaber og fælles oplevelser. Giver god inspiration til lignende taler.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dimissionstale
  • folkeskoletid
  • fællesskab
  • minder
  • personlighed
  • skoleliv
  • venskaber

Det har været nogen lange år. Både medgang og modgang. Glæde og sorg. Der har været mange følser indblandet i denne folkeskoletid. Alle de år jeg har medbragt med mine venner her på skolen, og alt den gode undervisning man har kunne ønske sig. Vi har haft det sjovt og hårdt. Men disse år er bare en begyndelse på livet. Vores årgang har nok været den bedste nogensinde. Vi har været så tætte, og vi alle har kunne snakke sammen, og det føler, jeg har været det bedste. Jeg har aldrig følt, at der har været had, eller noget hvor folk var blevet sure over, at der var nogen der har mobbet dem, eller andre ting som har kunne gå dem på.

Vi har været på mange ture, hvor vi har lært hinanden bedre at kende, og har kunne være mere tætte. Da vi alle var på blå mandag, gjorde det et stort indtryk på mig og klassen. Vi var alle glade, og vi hyggede, og vi havde musik med, og stemningen var bare god. Jeg tror, at vi alle fik snakket på krydsogtværs, og alle fik snakket med alle. Vi har også været på en tur i Givskud zoo, hvor vi har hvert rundt og se på alle dyrene, og hvor vi sov på et hostel. Det var også en tur jeg aldrig glemmer, og hvor vi fik snakket sammen, men måske også lidt for meget. Fordi der var også nogen cykelryttere, der sov der, og de var måske ikke så glade for, at vi skulle ligge og snakke hele natten. Men vi havde det hyggeligt, og heldigvis kom cykelrytterne op og fik cykel sig en tur.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver