Butikskæden Normal A/S blev grundlagt i 2013 og består af 345 (104 i Danmark, 117 i Norge, 46 i Sverige, 14 i Finland, 9 i Holland og 55 i Frankrig) butikker internationalt hvor størstedelen ligger i Norge, Derudover er der også mange butikker i andre EU-lande. Normal er af virksomhedstypen handels -og detailvirksomhed, dette kan konkluderes ud fra at Normal køber produkter hjem og sælger dem videre uden at foretage nogle ændringer på produkterne. Normal er også et aktieselskab, det kan man se da der står A/S efter navnet.
Normal differentierer sig specielt meget i forhold til deres lave priser på mærkevarer. Deres produkter sælges til cirka 30-40% under den gennemsnitlige markedspris. Beliggenhed er også en meget vigtig faktor, da det kan påvirke afsætningsmulighederne. Normals nøgleaktiviteter er bestående primært af indkøb af produkter direkte fra producenter i EU, hvorefter de videresælges direkte til Normals butikker. Normal klare sig rigtig godt når man kigger på deres regnskab. De havde lavede i år 1 et mindre underskud, men har siden da lavet et stort overskud, der er vokset år for år. Ideen bag normal, var at der skulle være normale produkter til unormale priser.
Normals vision er at det skal være en oplevelse at tage ud og handle, og det skal være sjovt. Deres mål at have dagligdags vare til faste lave priser. Normals omsætning i 2013 lå på 10 millioner kroner, mens i 2016 var Normals omsætning på 665 millioner kroner, det vil sige en stigning på hele 6650%. Butikskæden har med sin store og pludselige vækst presset mange konkurrenters omsætning såsom Matas A/S. Matas A/S har i takt med Normals stigende omsætning haft en faldende omsætning
Det er gratis at oprette en konto