Side 1 af 2

Refleksion over skæbnen og personlige reaktioner

Refleksion over skæbnen og personlige reaktioner er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 2 sider (885 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 7. juni 2026.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 12
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Refleksion over skæbnen og personlige reaktioner

Denne opgave reflekterer over begrebet skæbne, med udgangspunkt i personlige oplevelser og reaktioner. Den diskuterer skæbnens uretfærdighed, bibelske referencer og forskellige fortolkninger af en højere magt. Opgaven udforsker også, hvordan skæbnen kan ses som en snor, et stearinlys eller et træ, og opfordrer til egen refleksion.

Uddrag fra opgaven

En død due eller et stearinlys? Jeg ligger i min seng om aften, jeg skal til at sove, jeg tænker på, hvad der er sket i løbet af min dag. Men andre gange kommer jeg til at tænke på noget dumt, som jeg sagde for nogen år, måneder eller dage siden. Andre gange er det noget, som skete den dag. Men jeg ender altid med at tænke, hvorfor at jeg reagerede på den måde? Hvad gik der igennem mit hoved da jeg oplevede det? Jeg finder aldrig svaret. Lige mege, hvor mange gange jeg tænker over det, eller hvor mange

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver