1 siders PDF

Persona øvelse: Fortnite og Tesla Model 3

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Persona øvelse: Fortnite og Tesla Model 3 er en dansk-opgave fra 2022 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (450 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 4. juni 2026.

Denne opgave præsenterer to personas, udarbejdet som en øvelse i målgruppeanalyse. Den første persona beskriver en ung Fortnite-spiller, Lasse, med fokus på hans spillevaner og købsadfærd. Den anden persona, Poul, er en 37-årig revisor med interesse for Formel 1, der potentielt er interesseret i en Tesla Model 3.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven indeholder to velbeskrevne personas for Fortnite og Tesla Model 3, som kan give god inspiration til andre elever der arbejder med målgruppeanalyse.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • forbrugeradfærd
  • fortnite
  • målgruppeanalyse
  • marketing
  • persona
  • produktanalyse
  • segmentering
  • tesla model 3

Gå ind på https://www.epicgames.com/fortnite/en-US/battle-pass/chapter-2-season-3

Lav er Persona der ville være interesseret i produktet

Følg rækkefølgen i videoen om Personas

Lasse er 8 år gammel og har en PlayStation, han går meget op i at spille fortnite med sine venner og veninder fra klasse, han arbejder nogle gange for sin far hvor han blandt slår græs og hjælper til i haven, på den måde tjener han penge. han bruger nogen af de penge han tjener på forskellige skins og ting i shoppen. Lasse går i 4 klasse og bor stadig hjemme hos mor og far. Han har en storebror der også spiller lidt fortnite, de hygger sig ofte med at spille duo sammen mod andre der møder i gamet.Han spiller fodbold sammen med en masse fra klassen både i skolen men også i fritiden, hvor far er træner for ham. Han køber ofte forskellige skins og items fra shoppen, pengene får han er mor og far for de gode gerninger han gør derhjemme. Så som at tømme opvaskemaskine og dække bord. Når Lasse ikke spiller fortnite, bruger han meget tid med familien i stuen eller ved spisebordet hvor de spiller en masse spil.

Gå ind på https://www.tesla.com/da_dk/model3

Lav en Persona der ville være interesseret i produktet

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver