1 / 3 sider - klik for at bladre

'Bounty' af Angel T. Kirkegaard, novelleanalyse

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Bounty' af Angel T. Kirkegaard, novelleanalyse er en dansk-opgave fra 2024 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (1.904 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 24. maj 2026.

Denne opgave analyserer Angel T. Kirkegaards novelle 'Bounty' fra 2012. Fokus er på hovedpersonen Astrids oplevelser med at starte i gymnasiet, hendes søgen efter identitet som halvt dansk, halvt zimbabwisk, og mødet med gruppepres. Opgaven perspektiverer til andre værker om identitet og sociale relationer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid novelleanalyse af 'Bounty' med fokus på identitet og gruppepres. Opgaven er velstruktureret og perspektiverer til andre værker.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • angel t. kirkegaard
  • bounty
  • etnicitet
  • fremmedgørelse
  • gruppepres
  • gymnasieliv
  • identitet
  • novelleanalyse
  • sociale relationer

Vi bliver præsenteret for hovedpersonen som hedder Astrid, der lige er startet på

gymnasiet. Astrid har mange forventninger til det nye sted. Astrids mor er fra

Zimbabwe og Astrids far er fra Danmark, der oplever hun mange spørgsmål omkring

det. Dog bliver det lidt af en skuffelse, da Astrid nu føler sig mere fremmedgjort end nogensinde før. Men selvom Astrid møder nogle skuffelser, så møder hun også en sød pige ved navn Maja. Den afrikanske trio begynder at kontakte Astrid, hvor Astrid prøver at passe ind i gruppens miljø.

Analyse og fortolkning af teksten

Som det fremgår af teksten, er Astrid lige startet på gymnasiet og det har hun mange forventninger til, det kan ses i starten af teksten (s. 128 l.11-14 ). Teksten er skrevet gennem en jeg-persons-fortæller, og det er dermed Astrids egne tanker og oplevelser, som vi hører om. Astrid bliver præsenteret som en genert pige, da hun vælger at sætte sig selv bagerst i klassen og kan ikke helt overskue, at der er så mange mennesker. (s. 128 l.1-3).

I en stor del af teksten oplever vi Astrid sammen med afrikanske trio (s. 133-136).

Fra vores kendskab til Angel T. Kirkegaards ved vi, at hun heller ikke selv er helt etnisk dansk. Derfor tænker jeg, at hun vælger at skrive om de problemer, tanker og følelser man som udlands kan opleve.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver