Novellen Tyvetøs er skrevet af Martin Andersen Nexø i 1901. Martin Andersen Nexø var en kendte dansk forfatter, der levede fra 1869 – 1954. Novellen er skrevet i den litterære periode Det Folkelige gennembrud.
I det folkelige begyndte man at skrive til folket om hvordan Danmark så ud og hvordan nationen blev drevet. Man siger derfor at der blev skrevet “fra folket, til folket”. Og Martin Andersen Nexø skriver om en fattig tjenestepige og alenemor til 3 børn, vi hører om hvor hårdt hun har det. Og hvad hun gør for at hendes børn har det bedst muligt.
Under det moderne gennembrud var der meget stor social forskel. Mange fra overklassen valgte at affinde sig med at se på den store fattigdom. Nogle mennesker var uheldige og være født ind i fattigdommen. Nogle mennesker var skræmte af hvordan verden så ud og derfor valgte de, at lukke øjne og lade som igen ting. De var nok bange for, at de ville ende der.
I denne periode var malerne og forfatterne meget optaget af realiteterne, altså den omgivende sociale virkelighed. I novellen Tyvetøs giver Martin Andersen Nexø læseren et realistisk billede af hvor hårdt livet var, når man var en fattig tjenestepige og alenemor til tre børn.
Det er gratis at oprette en konto