1 siders PDF

Ytringsfrihed og grænser i dansk lovgivning

Det er gratis at oprette en konto

Ytringsfrihed og grænser i dansk lovgivning er en samfundsfag-opgave fra 2008 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 1 side (357 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. juli 2010.

Redegørelse for ytringsfrihedens udvikling og grænser, med fokus på relevante paragraffer i dansk lovgivning som § 266b og § 267. Opgaven diskuterer, hvorvidt den danske lovgivning er for stram, og reflekterer over behovet for en indre grænse i forhold til online mobning.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men struktureret opgave der redegør for ytringsfrihedens grænser og diskuterer dansk lovgivning med reference til specifikke paragraffer. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk lovgivning
  • etik
  • grænser
  • online mobning
  • samfund
  • ytringsfrihed
  • § 266b
  • § 267

Kilde 1 fortæller om hvor godt det er med ytringsfriheden, men at det har udviklet sig via f.eks. nettet, til ondskab og grusomhed, som udnyttes af bl.a. nazister, racister, pædofile, narkohandlere og mafiaer.

2. grænser for ytringsfriheden:

a) § 266b Man må ikke true andre, forhåne, nedværdige pga. race, hudfarve, nationalitet, etnisk oprindelse, tro eller seksuel orientering, hvilket kan medføre til en fængselsdom på 2 år, eller en bøde.

§ 267 Krænkelse af andres ære, fornærmelige ord eller handlinger der egner til at nedsætte den fornærmede i medborgers agtelse, kan medføre fængselsdom indtil 4 mdr., eller en bøde.

§77 Du har ret til at skrive lige hvad du vil, dog under domstolenes ansvar.

b) Pga. det kan blive for meget, og udvikle sig til noget ondt, som kan forfølge andre.

3. Er den danske lovgivning for stram?:

Vi syntes personligt at den danske lovgivning er tilpas. Der skal selvfølgelig være grænser for hvad man siger og gør. Vi mener dog at det skal være en indre grænse, der fortæller dig at det er forkert at håne, ydmyge og mobbe andre personer.

Når skoler begynder at lukke f.eks. børnechatsiden, arto, mener vi at det ikke hjælper noget, da eleverne bare kan sætte sig hjem og mobbe over arto, eller via mobil. Det er vigtigt at folk har sin indre grænse til at fortælle én, at nok er nok, og at det ikke behøves at være skrevet ned på et stykke papir.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver