1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Benny Andersens digt 'Widescreen'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Benny Andersens digt 'Widescreen' er en dansk-opgave fra 2005 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (805 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave præsenterer en analyse af Benny Andersens digt 'Widescreen' fra samlingen 'Den musikalske ål'. Den udforsker digtets lyriske jegs følelser af ensomhed og kritik af den moderne, amerikaniserede verden. Opgaven belyser også digtets skift fra negativitet til optimisme, symboliseret ved en kastanje, og fortolker Benny Andersens budskab om at finde lykken.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Benny Andersens digt 'Widescreen'. Opgaven er velstruktureret, fortolker digtet grundigt og belyser relevante temaer som ensomhed og modernitetskritik.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • amerikanisering
  • benny andersen
  • digtanalyse
  • ensomhed
  • lyrik
  • modernitet
  • optimisme
  • widescreen

Forfatteren, Benny Andersen, debuterede med netop ”Den musikalske ål” som digtet Widescreen er taget ud fra, i 1960. Forinden havde Benny Andersen tjent sine penge på at vare pianist. Han er født og opvokset i et københavnsk arbejderhjem, uden nogle egentlige forudsætninger for at kunne skrive digte. Han blev født i 1929. Benny Andersen er en meget kendt forfatter og har vundet adskillige priser. Hans mest berømte værk er nok ”Svantes viser” fra 1972 som senere er blevet til et musikstykke i samarbejde med Povl Dissing.

Widescreen

Jeg vandrer køligt og blodforladt

Og vrisser af solnedgangen.

Widescreen! Hollywood! Technicolor!

Og glor så ned i fliserne

Frankeret med fedtede blade.

Da smælder en kastanje for min fod.

Et blankt brunt øje åbner sig.

Skuer himmel og jord

For første gang.

Lige så snart man læser første vers af digtet, kommer der en hel speciel følelse op i en: ” Jeg vandrer køligt og blodforladt og vrisser af solnedgangen.” Normalt associerer man en solnedgang med noget smukt, måske et nyforelsket par der går stille på stranden og viser stor kærlighed til hinanden. Men det lyriske jeg i dette digt vrisser ad solnedgangen, og man fornemmer tydeligt at personen er meget ensom og forladt. Netop at starte meget negativt er meget typisk Benny Andersen. Næsten alle mennesker kan leve sig ind i de par linjer, fordi alle har prøvet at være ensom og følt den stemning han så flot beskriver.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver