Digtet ”Mit Liv Som Indvandre” er blevet skrevet af Benny Andersen, tilbage i 1993. Digtet omhandler en person som er flygtet fra et varmt land, helt nordpå hvor det er så koldt og langt fra hvad vedkommende normalt er vant til. I løbet af teksten bemærker man jeg personens ”Bekymring”, eksempelvis kan vi se i løbet af teksten at tanker som ”vil jeg blive sendt videre” dukker frem hvilket eskalere til ”vil de acceptere mig” ”er det overhovedet et rigtigt sprog jeg kommer til at skulle lære”
Hvilket slags digt er der tale om?
Digtet er skrevet dramatisk, da man i starten høre om hvordan jeg personen kunne svømme frit både dag og nat uden det skulle være for koldt. Efterfølgende udtrykker personen sig nogle følelser hvor der bliver udtrykket det er et koldt land, og sidst kommer vi ind på tankerne om hvad der kommer til at ske i fremtiden.
Komposition:
Teksten består af 7 strofer, der er dog ingen fast givet længde. Måden stroferne forløber på er i episoder, for hver strofe bliver der fortalt eller udtrykket noget nyt. Digtet forløber hen over længere tid da personen virkede til at være yngre, og man så senere i digtet får udtryk af personen er ældre ”Nu har jeg nået den alder hvor jeg kan tælle årene til jeg endnu en gang skal forvises til en anden verden.”
Det er gratis at oprette en konto