1 / 2 sider - klik for at bladre

Aktiv dødshjælp: for og imod

Det er gratis at oprette en konto

Aktiv dødshjælp: for og imod er en religion-opgave fra 2009. Fylder 2 sider (425 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne opgave diskuterer aktiv dødshjælp ved at præsentere synspunkter fra Niels Peter Agger, der støtter, og Lene Andersen, der er imod. Opgaven belyser etiske og moralske aspekter, herunder lidelse og livets hellighed, og afsluttes med en personlig stillingtagen til emnet.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven præsenterer argumenter for og imod aktiv dødshjælp samt en personlig holdning. Den er kort, men struktureret og giver et overblik over emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aktiv dødshjælp
  • etik
  • holland
  • lidelse
  • livets hellighed
  • moral
  • personlig mening
  • religion

Niels Peter Agger støtter aktiv dødshjælp. Og at der er 85 % af befolkningen der støtter aktiv dødshjælp. Hvis den døende selv ønsker at komme herfra, fordi han/hun har så mange smerter. Danmarks læger burde lytte til de spændene erfaringer fra Holland, som har haft aktiv dødshjælp i 10 år. Holland har forbedret fysisk og psykisk, for de døende undgår at komme i den ubehagelige situation hvor patienten kræver afslutning på livet. Det kunne de danske læger lære meget af, i stedet for at fortsætte med alt håb for at kunne få den døende til at overleve siger Niels Peter Agger.

Lene Andersen støtter ikke aktiv dødshjælp. Livet er givet af Gud og livet er helligt. Og der er det ikke noget, vi som mennesker har ret til at afslutte. Men selvfølge er det ubærligt for både den der lider og ligger for døden og de pårørende og de behandlende læger, som ser på et uhelbredeligt menneske, som lever sin sidste tid. Hun siger at man skal give patienten skal have alt det smerte stillende, som muligt og det ikke er menneskernes valg om død eller levende siger Lene Andersen.

Niels Peter Agger, mener vi skal have aktiv dødshjælp fordi, det er synd for patienten at ligge og lide, inden han/hun skal dø. Og vi skal høre på de Hollandske erfaringer med aktiv dødshjælp. Hvorimod Lene Andersen er stærkt imod aktiv dødshjælp. Hun siger at livet er givet af Gud og man skal ikke bare vælge om man vil dø. Og at man skal give patienten alt det smertestillende medicin han/hun kan få.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver