1 / 2 sider - klik for at bladre

Emil fra Lønneberg og Pippi Langstrømpe: karakteranalyse

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Emil fra Lønneberg og Pippi Langstrømpe: karakteranalyse er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (952 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne opgave præsenterer en karakteranalyse af Astrid Lindgrens elskede figurer, Emil fra Lønneberg og Pippi Langstrømpe. Den beskriver deres baggrund, personlighedstræk og hvordan de som voksne fortsætter med at påvirke deres omgivelser. Opgaven fremhæver Emils skarnstreger og hjælpsomhed samt Pippis styrke og uafhængighed.

Redaktørens vurdering
7 God
Beskrivende karakteranalyse af Emil fra Lønneberg og Pippi Langstrømpe. Teksten er velstruktureret og giver et godt overblik over figurerne.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • astrid lindgren
  • børnelitteratur
  • emil fra lønneberg
  • hjælpsomhed
  • karakteranalyse
  • misforståelse
  • pippi langstrømpe
  • svensk litteratur
  • traditioner

Emil Svendson blev født i 1962, af hans ’’biologiske’’ mor Astrid Lindgren. Med det sammen ’’bortadopterede’’ Astrid Lindgren, Emil. Han blev ’’adopteret’’ af en bondefamilie fra Småland, som levede som om det var 1800-tallet. Faren hed Anton og moren hed Alma. De boede på gården Katholt i Lønneberg.

Da Emil var ca. 3 år gammel, fik han lillesøsteren Ida, men det var ikke Ida, Emil brugte sin tid på, det var Alfred, Katholts karl. Alfred var Emils bedste ven. De to elskede at bade i søen. Men det var ikke det eneste Emil brugte sin tid på, han fandt konstant på skarnstreger, og når han så hørte sin far råbe, ’’Emiiiiiiillllllll’’ så det kunne høres over hele Katholt, skyndte Emil at låse sig inde i det gamle skur. I skuret sad Emil, indtil hans far var glad igen, og skar træfigurer. Det var Emil rigtig god til, han har lavet mere 200 forskellige træfigurer.

Emils mor Alma skrev alle Emils skarnstreger ned i et stilehæfte, hvor hun altid sluttede af med denne her sætning – ´´Emil er en god dreng.``

Selvom Emil lavede meget ballade, var han ikke en ond dreng. Ingen af de skarnstreger han lavede, var ment som om det skulle være ondt. Det var bare folk, der opfattede det som onde ting. Emil var en dreng, der prøvede at hjælpe andre, men hvor det tit desværre ikke lykkedes helt som planlagt, eller blev misforstået.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver