Begrebet politisk korrekthed der oprindeligt stammer fra USA, har ramt teaterstykket ”Folk og røvere i Kardemomme by”. Stykket er baseret på bogen, af sammen navn, der er skrevet af den norske forfatter Thorbjørn Egner i 1955.
Siden 00erne har der raset en debat om hvad man kan tillade sig at skrive i dagens Danmark. Alle generationer i Danmark er mere eller mindre vokset op med klassikere, som Lille Sorte Sambo og Pippi Langstrømpe. I Astrid Lindgrens Pipi Langstrømpe hedder Pipis far negerkongen, hvilket kan virke krænkende for nogle. Debatten går i dag ofte på om dette sprogbrug bør ændres for ikke at krænke nogen. I artiklen ”Kardemomme by skader børnene”, udgivet den 8. januar 2013 i den svenske avis Aftenposten, fortæller Sofia Jupither, at den gamle børnelitteratur skader børn, og giver et forvrænget syn på den virkelige verden. Jupither mener eksempelvis at det er på tide at ligge den gamle krænkende børnelitteratur på hylden og komme ind i det 21. århundrede.
I uddraget fra Information.dk den 11. januar 2013 ’’Er børn ligesom aber’’ diskuterer journalisten Anita Brask Rasmussen også emnet om børnelitteraturens grænser. Hun mener bl.a. at det er relevant at tænke over, hvilken tid litteraturen er skrevet i, men også at man skal tænke over, hvad man formidler til børn.
Det er gratis at oprette en konto