1 / 4 sider - klik for at bladre

Metaller: Elektrongas, egenskaber og reaktioner

  • Fysik
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Metaller: Elektrongas, egenskaber og reaktioner er en fysik-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (847 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Gennemgang af metallers grundlæggende egenskaber, herunder fænomenet elektrongas, der forklarer metallers ledningsevne og bøjelighed. Opgaven beskriver også legeringer, galvanisering og korrosion (rust, ir), samt metallers adfærd i opløsning og principperne bag batterier.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Klar og velstruktureret redegørelse for metallers egenskaber og relaterede kemiske processer. God til inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • batterier
  • elektrokemi
  • elektrongas
  • galvanisering
  • korrosion
  • legeringer
  • metalegenskaber
  • metaller
  • rust
  • spændingsrækken

Elektrongas findes i alle slags metaller. Det er egentlig ikke en gas, men det kaldes det. Nogle af elektronerne i metallet kan bevæge sig rundt, og det er det vi kalder elektrongas. Det er det der gør at den kan udsende ioner, så metallet kan sætte sig sammen med andre metaller. Som kaldes en legering.

Metal-ionerne sidder i et gitter i metallet med mellemrum, så ionerne kan bevæge sig frit rundt. Elektrongassen opstår idet at elektronerne bevæger sig rundt i metallet.

Forskellen på et salt og et metal er at salte er sprøde. Fordi at det er en blandning mellem to stoffer og derfor er der ikke mellemrum mellem ionerne i gitteret og kan derfor ikke bøjes. Det kan et metal.

Elektrongas giver metallerne deres særlige egenskaber.

Metallers egenskaber

Metaller har fire forskellige egenskaber. Den skal have alle fire egenskaber for at man kan kalde det for et metal.

Den skal:

Kunne lede varme

Kunne lede strøm

Have metalglans (skinne)

Kunne bøjes

For at finde ud af om et stof er et metal kan man:

Koge noget vand op og sæt stoffet i. Hvis det bliver varm kan det lede varme og er muligvis et metal.

Lave et kredsløb med en pære, tre ledninger og en strømforsyning. Hvis man sætter ledningerne på et stof og lampen lyser, kan det lede strøm og er muligvis et metal. (Som vist til højre.)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver