ortællingen “Tårer” tager sit udgangspunkt i familiens hjem. Moderen er meget bebrejdende over for sin store søn, da hun påstår at han ikke vil få sin eksamen, og hun skylder skylden på sønnens formodede kæreste, Ruth. Han forsvarer sig med at han vil få mere tid til at læse når han og Ruth er flyttet sammen. Dette kommer som er chok for moderen der er meget imod denne idé. Hun reagerer meget kraftigt på nyheden. Til sin store ærgrelse kan han ikke sige noget til sit forsvar, og kommer til at føle sig som er han en lille forskræmt skoledreng igen. En nervøs trækning begynder også at dirre ved moderens ene mundvig.
For at berolige hende fortæller sønnen at han allerede har lejet en lejlighed til Ruth
og sig. Alt på moderen begynder da at dirre. Nu er det ikke blot den nerve ved mundvigen, men det meste af kroppen. Hun fortæller ham at hun i hvert fald ikke vil hjælpe ham med at realisere den plan.
En pludselig træthed skyller ind over sønnen og han længes. Længes efter Ruth, der ikke har et hjem som moderens. Og så føler han en vilje til at flygte fra denne pylrende kvinde som truer med at destruere hans liv. Han husker de forbud fra barndommen. Forbud for forbudenes skyld. Han måtte ikke spille fodbold eller gå på fisketur. Han føler at han har meget at hævne, ved for eksempel at flytte bort.
Det er gratis at oprette en konto