1 / 2 sider - klik for at bladre

Ungdomsliv: En fortælling og refleksion

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ungdomsliv: En fortælling og refleksion er en dansk-opgave fra 2009 til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (652 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Opgaven indeholder et resume af en fortælling om tre unge, Jacob, Morten og Lisa, hvis cykelferie til Bornholm tager en uventet og tragisk drejning. Efterfølgende reflekteres der over unges hverdag i dag, herunder forældres spørgsmål, alkoholforbrug af søde drikke, tilgængelighed af stoffer og den stigende vold blandt unge.

Redaktørens vurdering
7 God
Indeholder et resume af en fortælling samt en personlig refleksion over unges udfordringer med alkohol, stoffer og vold. Relevant indhold for andre elever.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • relationer
  • samfundsproblemer
  • stoffer
  • tragedie
  • ungdomsliv
  • unge
  • vold

Resume: Romanen handler om Jacob og Morten. De er to unge arbejdsløse drenge. Deres hverdage er ens. Og en aften beslutter de sig for at tage ned på det lokale diskotek. Der møder Jacob Lisa. De tre unge beslutter sig for at tage til Bornholm på cykelferie. I det ellers så dejlige ferieparadis opdager Jacob, at Morten og Lisa dyrker sex. Derefter er de sammen alle tre, hvor de deler kærligheden. På den camping plads, hvor Jacob, Morten og Lisa har slået sig ned ankommer rocker banden DARK ANGELS. Men mødet med DARK ANGELS den morgen, ender i et slagsmål hvor Morten dør. Så det, der skulle have været den bedste ferie, blive hurtigt til det værste mareridt. Lisa og Jacob kommer til København hvor de hurtigt går hver til sit. Lisa skal rejse til Singapore med sin far og hun mødes med Jacob i lufthavnen. Hun går og kigger ikke tilbage. Sommeren var ved at dø Jacobs øjne, og dansen fik en brat ende.

Det og være at ung i vore dage er hårdt! De fleste kommer lige fra skole, og er hjemme en halv time til en time, også skal de på arbejde, og de er først hjemme engang om aften igen. Når man så er kommet hjem begynder mor/far på deres spørgsmål igen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver