De to billeder Fodboldspillere. Sofus header og Danserinde er malet af Harald Giersing (1881-1927). Harald Giersing var en af hovedpersonerne inden for det moderne gennembrud i 1910-20 i Danmark, og han var med til at bringe mange nye stilarter til Danmark, da han løbende ændrede stil. Han satte pris på det forenklede og udetaljerede; det dynamiske og bevægende; at billedet havde sin egen værdi og ikke afspejlede virkeligheden; hvilket var med til at præge andre kunstnere, såvel som disse to malerier. Sport havde en stor betydning for Harald Giersings billeder, der samtidig begyndte at arbejde ud fra fotogratier. Ud over en lang række portrætbilleder, blev det også til mange naturmalerier; endvidere var han også en flittig skribent og er desuden kendt for sine aforismer og mange citater omkring billedkunsten.
”At få billedet til at knalde, få linjerne til at eksplodere imod hinanden, farverne til at skratte af stejl kraft og pragt, give virkeligheden, som den er, når man oplever den stærkest.”
Harald Giersing
"Den, der elsker detaljer, mangler sans for skønheden."
Harald Giersing
Stilarterne i korte træk
Vitalisme opblomstrede i Tyskland i begyndelsen af det 20. århundrede, og det var et opgør mod den borgerlige moral og nihilisme. Vitalismen i Danmark var en hyldest til livet, hvor man dyrkede skønhed, sundhed og styrke, samt naturens helbredende effekt. I kunsten blev det til øget fokus på antikken og den nordiske kunst, samt motiver fra sportens verden. Samtidig førte interessen for sport til en ny anskuelse af landskabet, hvor solens livgivende stråler, havets rensende bølger og bjergenes friske luft iscenesættes, ofte som baggrund for det nye moderne, frigjorte menneske. Der blev lagt vægt på hengivenhedstrang, soltilbedelse og opdrift, så portrætterne var derfor ofte lyse.
Det er gratis at oprette en konto