1 / 4 sider - klik for at bladre

Mordet på Fru. Andersen: en detektivhistorie

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mordet på Fru. Andersen: en detektivhistorie er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse. Fylder 4 sider (802 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 5. april 2010.

Denne detektivhistorie følger detektiv Adrien Monk, der efterforsker mordet på Fru. Andersen. Sagen involverer et utroskabsdrama, falske alibier og en uventet medskyldig. Monk afdækker sandheden bag drabet og fører de skyldige for retten, som modtager deres domme.

  • adrien monk
  • alibi
  • detektivhistorie
  • fængselsdom
  • kriminalitet
  • mord
  • opklaring
  • utroskab

Det var aften og fru. Andersen var hjemme og hindes mand var på arbejde. Da fik suppe til aftens mad beggunde det og at trække ude fra hovde døren men hun trænkte ikke mere på det, men pluselig kom der en mand ind i stuen der hvor Fru. Andersen sad og spiste sin mad, hun fik et chok men før hun kunne råbe om hjælp fik hun pude for munden og blev kvalt.

Da Hr. Andersen kom hjem fra sit arbejde fandt sin kone død i stuen, så han rigede til politiet, og efter en halv time var hele området omringet og der var politi over alt. Lidt senere kom der en detektiv, som hed Adrien Monk han var den beste inde for det område og han havde opklaget mange sager, det var ikke første gang at detektiv Monk hvade set sådane slags drab.

Detektiv Monk afhørte Hr. Andersen, han spurgte ham om hhvordan hans forhold il hans kone var, ''Hr.Andersen sagde, at de havde det godt nok sammen''.

Monk spurgte om de havde nogle fjener som kunne havde gjort det, Hr Andersen sagde at det var der ikke og han viste ikke motivet til drabet.

Hvor var du her til aften Hr. Andersen spurgte Monk ham om, men han var på arbejde og han havde et alibi på hans arbejde vis de ikke troede på ham.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver