Vi er blevet mere og mere inspireret af amerikanerne i de seneste år, hvilket skyldes McDonalds, Burger King, Nike, Puma og et bundt af andre tøj mærker, og der er intet tegn på, at det vil stoppe igen i løbet af de næste par år.det hænger sammenhæng med, at vi mange af deres produkter, som er i vores land, for eksempel hvis vi går på McDonalds og køber en burger med pommes frittes vil alle pengene gå til McDonalds fortjeneste, fordi virksomheden ikke betaler skat i Danmark.
Mange folk mener, det er latterligt, idet deres hovedkvarter er i Danmark, selv om de er et amerikansk firma. Du kan ikke gå ud på gaden i en større by, uden at se mange mennesker som bærer et par Nike sko eller andre amerikanske mærker, f.eks. på deres tøj.
Ligesom hvis du tager på Burger King eller McDonalds, lige meget hvilket tidspunkt på døgnet, vil der altid være mennesker derinde, og fordi de køber disse produkter er de også med til at fremme amerikaniseringen i Danmark.Vores sprog begynder ligeså også at ligne amerikanernes mere og mere, idet vi tager flere og flere af ”deres” ord til os, mest de unge i samfundet er begyndt at tage sproget til sig, specielt over online computer spil, da man spiller på internationalt niveau, snakker de spillende danskere med unge fyre fra andre lande, nu har unge det med at sidde mange timer foran skærmen hverdag, så bestemte ord som ”nice” samt sætning som ”oh my god” og ”dno, som står for Don’t know” begynder at sidde fast i hjernen på dem, så de også tager ordrende med ud i den virkelige verden, og snakker med sine venner, hvor de har brugt ordrende, hvorefter de har spredt sig blandt unge.
Det er gratis at oprette en konto