1 / 3 sider - klik for at bladre

Unges drømmejob og konsekvenser for arbejdsmarkedet

Det er gratis at oprette en konto

Unges drømmejob og konsekvenser for arbejdsmarkedet er en samfundsfag-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.046 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2010.

Opgaven redegør for unges drømmejob, kønsfordeling i jobpræferencer og vigtigheden af jobtilfredshed. Den diskuterer potentielle samfundsøkonomiske konsekvenser, hvis alle unges drømmejob gik i opfyldelse, herunder ubalance på arbejdsmarkedet og stigende arbejdsløshed. Afslutningsvis reflekteres der over egne karriereønsker og uddannelsesvalg.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for unges karrierevalg og diskuterer samfundsmæssige konsekvenser. Den er velstruktureret og indeholder en relevant personlig refleksion.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsmarked
  • drømmejob
  • jobtilfredshed
  • karrierevalg
  • kønsfordeling
  • samfundsøkonomi
  • uddannelse
  • unge

OPG 1: I kilde 1 får man meget at vide om, at mange unge gerne vil arbejde inden for det samme arbejde. fx drømmer omkring 25 % om at arbejde i medierne i fremtiden mens kun 5 % drømmer om at blive håndværker. Professor ved arbejdsmiljøinstituttet Tage Søndergaard Kristensen siger også, at han er glad for at de ikke er alle de unges drømme der går i opfyldelse. Da det kan få konsekvenser for andre job. blandt andet håndværker som der i forvejen ikke er mange der gider være, og som også er svære at få fat i nu om dage. Man hører også at der er stor kønsfordeling på visse jobs. fx. at 20 % af de unge mænd gerne vil arbejde med noget inden for it, mens det kun er omkring 3,5 % af kvinderne. De tal er nærmest byttet rundt når vi kigger ind under sundhedssektoren hvor 25 % af kvinderne gerne vil have job mens det kun er 8 % af mændene.

Imens for man i kilde 2 at vide, at de fleste unge går efter drømmejobbet. De unge ofrer gerne et par ekstra år på at uddanne sig til det. Man hører om en pige ved navn Trine Weggerby som er 25 år. Hun arbejde i et it - firma, hvor hun arbejde som receptionist. Hun fortæller blandt andet, at hvis hun ikke længere er tilfreds med sin arbejdsplads, kunne hun finde på at sige op. Det at hun har det godt på hendes arbejdsplads er noget af det vigtigste for hende. Hun arbejde 8 timer hver dag, og derfor kunne hun ikke forstille sig at arbejde på en arbejdsplads, hvor det fysiske arbejdsmiljø ikke var i orden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver