1 / 2 sider - klik for at bladre

Drømmejobbet: uddannelse, arbejdsmarked og samfundsøkonomi

Det er gratis at oprette en konto

Drømmejobbet: uddannelse, arbejdsmarked og samfundsøkonomi er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (978 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. maj 2013.

Opgaven undersøger unges drømmejob og uddannelsesvalg samt de samfundsøkonomiske konsekvenser af disse tendenser. Den diskuterer mangel på arbejdskraft i visse sektorer, arbejdsløshed og velfærdsydelser som SU, dagpenge og kontanthjælp. Desuden reflekteres over kønsrollemønstre på arbejdsmarkedet og egne fremtidsplaner for uddannelse og karriere.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven analyserer unges uddannelsesvalg og de samfundsøkonomiske konsekvenser, herunder velfærdsydelser og kønsroller. Den er velstruktureret og giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsløshed
  • arbejdsmarked
  • drømmejob
  • fremtidsplaner
  • kønsroller
  • ligestilling
  • samfundsøkonomi
  • uddannelse
  • velfærdsydelser

Kilde 1: Her mener man at de unge skal være mere åbne overfor uddannelser, der måske ikke fører til deres drømmejobs. For mange af de unge ønsker at uddanne sig indenfor medier eller lignende, mens at den fysisk hårde arbejdsgang ikke vækker meget interesse. Man mener at hvis de unges drømme om at blive politikere og journalister gik i opfyldelse, ville samfundet have en overfyldt medieproduktion mens at de offentlige arbejdspladser som fx at køre bus, ville være yderst svær at finde arbejdere til. Man mener dog også at det på nogle punkter er godt, at de unge drømmer om uddannelser der indgår initiativ, samarbejde og lyst til at arbejde med mennesker på denne måde. Men også at kønsrollemønsteret har noget at skulle have sagt. Undersøgelser viser den store forskel på hvad drenge og piger ønsker at arbejde med.

Kilde 2: I modsætning til kilde 1 mener man i denne kilde, at de unge skal være mere kræsne om hvilken uddannelse de vælger, da det er den der ligger grundlaget for deres arbejdsforhold resten af livet. De unge skal vælge den uddannelse der tiltaler dem mest, også selvom at den kan tage op til flere år. Man mener ikke at de unge skal ud på arbejdsmarkedet uden nogen lyst og initiativ, til det de skal arbejde med. Virksomhederne må være tålmodige, da det er de fleste unge der vælger en lang og videregående uddannelse.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver