Forside..…..…..….………….……...…………………………………………………...………………. Side 1
Kort om atomet gennem tiderne...................................................................Side 2
Atomkernens opbygning……………………….….………………………………………………...Side 2
Isotoper………………………………………………………………………………….….….…...……...Side 2
Alfastråling…………………………………………………………..………….….…….………..……..Side 2
Betastråling…………………………………………………………………………………….………….Side 3
Gammastråling………………………………………………………………………….…...………….Side 3
Halveringstid..………………………………………………………………………………………..…..Side 3
Hvad bremser de forskellige slags radioaktiv stråling………………………………….Side 3
Hvad bruges radioaktiv stråling til………………………………………………………………Side 3
Litteraturliste………………………………………………………………………………………..Side 3
Kort om atomet gennem tiderne: et atom er den mindste kemiske bestanddel af et grundstof. Ordet atom stammer fra det græske ord atomos der betyder udelelig hvilket er det atomet er Atomer består af en kerne og række elektronskaller med negativt ladede elektroner.
I 1803 gjorde John Dalton en opsigtsvækkende opdagelse. Han havde studeret atomteorien, og det lykkedes ham vha. forskellige eksperimenter at finde et system i atomerne. Han regnede ud hvor mange slags af hvilke atomer, der skulle til at danne bestemte molekyler.
I 1897 påviste englænderen Joseph John Thomson (1856-1940), at et atom består af mindre 'portioner af stof' i form af elektroner. Ved forsøg med katodestråler og studier af elektriske udladninger i fortyndede gasser opdagede Thomson elektronen. Massen af en elektron fandt han til at være omkring 1850 gange mindre end massen af det letteste kendte atom hydrogen.
I 1911 bidrog Ernest Rutherford med både nye grundlæggende forsøg og med teorier baseret på disse. Han opstillede teorier for de radioaktive processer, og i 1911 formulerede han en model for atomet. I denne model består atomet af en central positiv elektrisk kerne, hvoromkring de negativt elektrisk ladede elektroner bevæger sig.
Det er gratis at oprette en konto