1 / 6 sider - klik for at bladre

Adolf Hitler: biografi og vejen til 2. verdenskrig

Det er gratis at oprette en konto

Adolf Hitler: biografi og vejen til 2. verdenskrig er en historie-opgave fra 2009, afleveret til karakteren 12. Fylder 6 sider (2.365 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave præsenterer en biografi om Adolf Hitler, fra hans fødsel og opvækst i Østrig til hans politiske engagement i Tyskland. Den beskriver hans tidlige liv, hans afvisning fra kunstakademiet, udviklingen af hans antisemitiske holdninger, og hans vej til magten som 'Der Führer'. Opgaven dækker også de vigtigste begivenheder, der førte til udbruddet af 2. verdenskrig, herunder invasionen af Polen og hans selvmord.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og detaljeret biografi om Adolf Hitler, der dækker hans liv, politiske udvikling og de afgørende begivenheder op til 2. verdenskrig. Velfunderet og informativ.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 2. verdenskrig
  • adolf hitler
  • antisemitisme
  • biografi
  • magtovertagelse
  • münchenkuppet
  • nazisme
  • politiske ideologier
  • sudeterkrisen
  • tysk historie

Adolf Hitler blev født den 20. april 1889 i Braunau, Østrig.

Han var Alois Hitler og Klara Pölzl’s fjerde barn, men det betød ikke, at han havde tre ældre søskende. De døde alle som nyfødte. Til gengæld havde han to halvsøskende fra farens to tidligere ægteskaber: Alois og Angela. Da Adolf var 3 år gammel flyttede familien til Passau nær floden Inn. Som 5-årig fik Adolf en lillebror, Edmund, der som 6-årig fik mæslinger og døde. I 1895 flyttede familien igen. Denne gang til den lille landsby Hafeld, der ligger omkring 48 km. sydvest for Linz, og året efter blev Adolf’s lillesøster, Paula født. I 1900 begyndte Adolfs kunstneriske side at vise sig, og han fandt ud af, at han ville være maler. Det kunne der dog ikke blive tale om ifølge hans far. Han ville have, at Adolf skulle arbejde for det østrigske kejserdømme, og da Adolf havde klaret sig godt nok i skolen, måtte han mod sin vilje starte på gymnasiet. Det gik ikke særlig godt for Adolf i gymnasiet, så 3 år senere (lige efter sin fars død) droppede han ud. Dels fordi han havde fået en lungeinfektion, og dels fordi han klarede sig så dårligt.

I 1906 tog Adolf til Wien for at søge ind på kunstakademiet, men blev afvist fordi de ikke mente, at han egnede sig som kunstner. Han ville egne sig bedre som arkitekt. Efter at være blevet afvist tog Adolf hjem igen for at passe på sin mor, der havde fået brystkræft. Moren blev behandlet af Edward Bloch, en jødisk læge, der behandlede de fattige. Efter en smertefuld operation og behandlinger med det farlige og meget dyre medicin, Idoform døde moren ved siden af familiens juletræ d. 21. december 1907. Efter morens død vendte Adolf tilbage til Wien og søgte ind kunstakademiet, men han blev igen afvist. Han havde levet af farens arv og havde i 1909 ingen penge. Han vandrede rundt som en flygtning og sov på barer og herberge for hjemløse, der var finansieret på jødiske filantroper. Det var her han udviklede sine fordomme for jøderne, hans interesse for politik og sine debat evner.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver