På Hackersche Markt myldrer der hver dag mange tusinde mennesker frem og tilbage og alle steder hen. Det betegnes uden tvivl som det livlige Berlin, og bydelen lægger grundlag for mange menneskers færden, hvor det er mulighed for lidt forskelligt.
Af [NAVN A]
Det livlige Berlin
Jeg går rundt mellem en masse forskellige bygninger i Berlins centrale bydel kaldt Hackersche Markt. Stedet bliver kaldt det livlige Berlin, og jeg må erkende at beskrivelsen passer meget godt. Der er mange forbipasserende mennesker som kommer fra enten jernbanen, s-banen, biler, busser, sporvogne eller bare folk der går rundt. Der er bestemt ikke stille, men man kan vel heller ikke forvente andet i midten af Tysklands hovedstad.
Jeg orienterer mig, at det er meget forskelligt hvad folk rent faktisk skal, og hvad deres grund til at færdes her midt på dagen er. Jeg spørger et par folk hvad de laver, og får nogle svar. En mand skal have frokosten overstået og er på vej ind i en af de mange caféer som ligger her. En kvinde skal fra til et møde hendes arbejdsgiver. Tre unge drenge er ude og shoppe og har et noget roligere tempo end gennemsnittet. Folk har dog meget travlt og ikke meget tid til at snakke. Jeg har indtil videre ikke fundet nogen mennesker, som ikke bærer en form for taske, så de må have en masse vigtige ting at bære rundt på. Jeg kan generalisere menneskerne som færdes her meget godt, da de fleste minder om hinanden på mange måder. Der er mange turister. Jeg vil skyde på en tredjedel af menneskerne er turister. Ikke kun fra Europa, men en del folk fra Asien er også at finde i området. Udover turisterne, er resten stort set fra 20-40 år, og kendetegner et middelklasses menneske, som går rundt i meget almindeligt pænt tøj.
Det er gratis at oprette en konto