I 1904 skete der en forfærdelig katastrofe. Et dampskib fra København til New York forliste ved påsejling af et klipperev. 635 mennesker omkom, og kun 160 overlevede. Først i 2004, 100 år efter katastrofen, bliver et hold dykkere sendt af sted for at undersøge vraget.
Af [NAVN A]
Endnu en dag var startet i København og skibet S/S Norge skulle inden længe starte dens lange rejse mod New York. Skibet havde 68 besætningsmedlemmer inklusiv kaptajnen, Valdemar Johannes Gundel på 40 år og 727 passagerne. Mange af passagererne var danske, svenske og norske emigranter, men der var også en del russiske jøder ombord. Skibet sejlede fra København havn og sejlede nordpå mod Norges hovedstad, Oslo.
Dampskibet S/S Norge
Efter opholdet i Oslo sejlede S/S Norge videre til Kristiansand og derefter var det direkte til Amerika og New York. Skibet sejlede nord for Skotland mellem landet og Orkneyøerne og senere nord for Lewis, Flannan Isles og St. Kilda.
Tragedien
Pludselig befandt S/S Norge i en storm, med stiv kuling ind fra bagbord og der var mulighed for at det kunne gå over i orkan. Kaptajnen stod på broen og spekulerede på, hvordan han skulle forberede passagererne på det voldsomme uvejr, da der lød en høj lyd igennem hele skibet, som om skibet var ved at falde fundstædig fra hinanden. Kaptajnen råbte højt, at skibet var stødt på grund. Han vidste med det samme, hvad det betød, skibet ville tage vand ind og derefter synke. Ingen kan forberede sig på en situation, som den han og hans besætning og de mange passagerer befandt sig i netop nu. Folk begyndte at skrige højt, de løbe frem og tilbage. Kaptajnen forsøgte at berolige de mange passagerer , men panikken bredte sig hurtigt gennem skibet. Skibet havde kun 8 redningsbåde til i alt 251 mennesker, så der ville blive kamp på liv og død om pladserne, folk ville skubbe og mase for at komme først. 160 personer, 22 kvinder, 25 børn og 113 mænd og der i blandt kaptajnen, Valdemar Johannes Gundel, kom ud i redningsbådene og overlevede, men de 635 andre passagerer omkom da skibet sank, selvom nogle desperat hoppede overbord, ud i de voldsomme bølger, for at have en chance for at overleve. Det gjorde de desværre ikke.
Det er gratis at oprette en konto