Trods utallige løftede pegefingre fortsætter førtidspensionister, arbejdsløse og andre fattige danskere med at ryge i stor stil, skriver Politiken.
De senere år er det især mere velbjergede med lange uddannelser, der har droppet cigaretterne. Det viser nye tal fra Forskningscenter for Forebyggelse og Sundhed.
- Danskere med lav position i samfundet vil gerne lade være med at ryge. Men de kan ikke holde op. Derimod er mange højtuddannede lykkedes med at stoppe, siger centrets afdelingslæge og rygeekspert Charlotta Pisinger.
Svar fra 3.500Centret har i 2006-2008 modtaget svar fra 3.500 borgere i Region Hovedstaden om deres livsstil.
Deltagerne har placeret sig selv på den sociale rangstige ud fra uddannelse, stilling, karriere og indtægt.
Af dem, der vurderer deres sociale position som 'lav', ryger hver anden dagligt. Modsat forholder det sig i den øverste del af spektret, hvor blot hver femte med høj social position ryger hver dag.
Mod deres viljeOg forskellen er øget de seneste årtier, siger Charlotta Pisinger pointerer, at fattige faktisk ryger mod deres vilje.
De har et højere ønske end rige om at holde op, de har forsøgt tre gange at kvitte smøgerne, men er faldet i hver gang. Og der er flere forklaringer på, at de fattige ikke kan holde op.
Det er gratis at oprette en konto