Side 1 af 11

Idræt-kemi-biologi

Idræt-kemi-biologi er en at-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 11 sider (2.177 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 27. marts 2010.

  • AT
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 7
  • 11 sider PDF
  • 45 downloads

Skribentens beskrivelse af Idræt-kemi-biologi

Det er en AT opgave, med fagene biologi, idræt og kemi, den handler om gæring i alkohol. Emnet er kost, krop og energi, hvor vi vil komme ind på hvordan man ser kroppen i forhold til humaniora, naturvidenskab og samfundsvidenskab. Desuden vil vi komme ind på, hvordan fedtmolekyler er opbygget, hvordan man kan tjekke hvor meget fedt og energi der er i forskellige varer. Vi vil komme ind på sundhedsmæssige og samfundsmæssige problemer samt gymnasieelevernes kost. Hvilke kemiske, biologiske og livsstilsmæssige forhold kan forklare, at fedmeproblemet i Danmark er voksende på trods af, at danskerne spiser mere og mere sundt?

Uddrag fra opgaven

2009 Katrine Jønsson og Kasper Berg Viborg Katedralskole 30-10-2009 AT 2 Indholdsfortegnelse: Indledning, problemformulering og problemstillinger… side 3 Fedtmolekyler… side 4 Energiindhold i fødevarer… side 4 – 7 Gymnasieelevernes dagskost… side 7 Sundhedsmæssige problemer … side 7-8 Samfundsmæssige problemer… side 8 Kost, motion og indstilling… side 8 Konklusion… side 9 Bilag… side 10 Indledning: Vores emne er kost, krop og energi, hvor vi vil komme ind på hvordan man ser kroppen i forhold til humaniora, naturvidenskab og samfundsvidenskab. Desuden vil vi komme ind på, hvordan fedtmolekyler er opbygget, hvordan man kan tjekke hvor meget fedt og energi der er i

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver