1 / 7 sider - klik for at bladre

Markedsanalyse af skolebusser for Business College Horsens

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Markedsanalyse af skolebusser for Business College Horsens er en afsætning-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 7 sider (2.124 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

Denne opgave præsenterer en markedsanalyse udført for Business College Horsens, med fokus på elevernes tilfredshed med skolebussernes tider og priser. Den beskriver de seks faser af markedsanalyseprocessen, fra formålsformulering til dataindsamling og bearbejdning. Opgaven diskuterer valget af kvantitativ metode, respondentudvælgelse og potentielle fejlkilder i undersøgelsen.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemgang af markedsanalyseprocessen med fokus på skolebusser og elevtilfredshed. Opgaven er velstruktureret og anvender relevante faglige begreber.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • adfærdsanalyse
  • elevtilfredshed
  • fejlkilder
  • fieldresearch
  • handelsskole
  • kvantitativ analyse
  • markedsanalyse
  • skolebusser
  • spørgeskema

Beskriv de faser I har gennemløbet – og hvad I har gjort i hver fase.

Når vi skal lave et spørgeskema er det 6 faser der er gode at følge, for at få den bedste rapport og konklusion, dette bliver kaldt markedsanalyseprocessen. De 3 første faser omhandler, arbejdet for spørgeskemaet bliver ”sendt ud” til respondenterne. 3. fase er arbejdet under ”udsendelsen” af spørgeskemaet, og de to sidste er bearbejdelse af de indsamlet informationer.

Formål med analysen: denne fase handler om at finde ud af hvad det indsamlet information skal bruges til. Der bliver også opstillet nogle spørgsmål, der kan tages udgangspunkt i. Det er også et vigtig punkt at finde ud af hvilken af de 6 analysetyper det er markedsanalysen skal være . I vores tilfælde havde vi ikke noget bestemt vi havde brug for at undersøge, så derfor fandt ud vi af at lave en undersøgelse, om folk fra handelsskolen var tilfreds med bus tiderne og om de bare general er tilfreds med bussen. Vi fandt ud af at denne slags markedsanalyse var en adfærdsanalyse, fordi det er handelsskoleelevers vaner i forhold til bussen.

Problemformulering: Næste punkt i fasen omhandler formulering af spørgsmål, vi ville have vores respondenter til at svare på. Det handler også om at finde det problem der er i virksomheden. Igen var vi nød til at finde på et problem vi havde, som vi havde lyst til at finde en løsning på. Vi valgte derfor bussen til og fra skole, fordi alle i gruppen tog bussen til og fra skole, og vi syntes der var et problem omkring bussen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver