1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Michael Strunges digt 'Rebel'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Michael Strunges digt 'Rebel' er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (722 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. juli 2010.

Denne opgave indeholder en analyse af Michael Strunges digt 'Rebel' fra 1980. Den redegør for digtets indhold strofe for strofe, dets ydre og indre komposition, samt en fortolkning af grundstemningen. Fokus er på ungdommens frustration, oprør og følelsen af at være misforstået af voksne og medier.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Michael Strunges digt 'Rebel' med god struktur, indholdsanalyse og fortolkning. Anvender faglige termer og giver et godt indblik i digtet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 1980'erne
  • digtanalyse
  • frustration
  • knækprosa
  • michael strunge
  • oprør
  • rebel
  • ungdom

Digtet hedder Rebel, og er skrevet af Michael Strunge i 1980. Det er knækprosa og prosa fordi det ikke rimer.

Hvad fortælles:

Strofe 1: Handler om at unge synes alt er spild af tid, og der bliver stillet alt for store krav til dem. De føler at alle vil prøve at ødelægge dem. Det eneste de ser i medierne er hvor skidt fremtiden bliver, fordi de unge ikke tager deres uddannelser seriøst og medierne prøver at skræmme dem, med at det bliver svært at finde job, og man skal have en god uddannelse for at få job. Men de unge bruger bare tiden på at drikke sig fulde og more sig, i stedet for at tage en uddannelse.

Strofe 2: De unge føler de er ude hvor de ikke kan bunde. De bilder sig selv ind at de ikke kan, selv om de gerne vil, de giver for let op. De vil gerne være kendte og succesfuld og accepteres for dem de er.

Strofe 3: de unge vil lave oprør, men ingen gider lytte og de tør heller ikke.

Strofe 4: de unge står frem med sine meninger men ingen gider lytte for de har for travlt.

Person i digtet er 2.person ental og omtales derfor med ”du”. Jeg vil ikke sige at der er et direkte ”fysisk miljø”, da han beskriver unges problemer og den tilstand de flest er i, f. eks med hvor surt det er at høre på forældre der hele tiden forventer så meget af en. Lærer der blive ved med at fortælle om ting man burde vide, men man ikke kan huske fordi de gør timerne så kedelige, at man sover. Jeg vil ikke sige at der er nogen historisk tid, for digtet kunne nemt være skrevet i dag, da det Michael har skrevet i digtet gælder for alle unge, om de levede i 1980 eller om de lever i dag.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver