1 / 3 sider - klik for at bladre

Svingende streng: afhængighed af frekvens

  • Fysik
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Svingende streng: afhængighed af frekvens er en fysik-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (315 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 13. oktober 2010.

Denne rapport undersøger hastigheden af en bølge på en streng og dens resonansfrekvenser. Gennem et eksperiment med tonegenerator, vibrator og vægtklodser analyseres sammenhængen mellem frekvens, bølgelængde og masse af lodder. Rapporten indeholder opstilling, udførelse, måledata og diskussion af fejlkilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret rapport om et fysikeksperiment med svingende strenge. Indeholder opstilling, udførelse, måledata og diskussion af fejlkilder, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bølgehastighed
  • bølger
  • frekvens
  • fysik eksperiment
  • resonans
  • stående bølger
  • svingende streng
  • tonegenerator

I denne rapport vil vi undersøge hvad hastigheden af en bølge på en streng (og dermed resonansfrekvenserne) afhænger af.

Apparatur:

- Tonegenerator

- Tæller

- Vibrator

- Trisse

- Bordklemme

- Snor

Opstilling

Udførelse:

Først udvælges en snørre, og brudstyrken noteres. Snørren spændes op mellem mellem vibrator og snorholder med vægtklodser påsat snoren i den ene ende. Dernæst udmåles længden 1 meter fra vibrator til snorholderen ved vægtklodserne. Så tændte vi funktionsgeneratoren og fandt frekvensen for den halve bølgelængde. det gangede vi med to, og blev således 2 meter. Så skruede vi yderlige op for funktionsgeneratoren til vi kunne se to stående bølger på linen. Så skruede vi yderlige op indtil der kom 3 stående bølger. Vi observerede, at hver gang vi fordoblede frekvensen fra den første bølge, opstod en ny.

Hastigheden er den samme for grundtonen, 1. overtone, 2. overtone osv. dvs. der er en sammenhæng mellem frekvens og lamda. Derfor afhænger V også af frekvensen

Masse af lod: 100 g

Snorvægt: 189 mg/m

Hz

m/s

1

36

2

72

2

72

1

72

3

108

2/3

72

2)

Vi har ved en fejl lavet målinger med 200 og 300 g. lodder. Så vores målingsresultater er baserede ud fra det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver