1 / 2 sider - klik for at bladre

Min forandring: Fra mobbet til nye venner

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Min forandring: Fra mobbet til nye venner er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (1.150 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 30. november 2010.

Denne opgave er en personlig fortælling om en drengs rejse fra at være mobbet til at finde nye venner og ændre sin stil og personlighed. Den beskriver også det forandrede forhold til hans mor og søstre, samt refleksioner over venskab og identitet i ungdomsårene.

Redaktørens vurdering
7 God
Personlig fortælling om mobning og identitet med god struktur. Dog mange stave- og grammatikfejl, hvilket trækker ned i kvaliteten og gør den borderline for publikation.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • familieforhold
  • forandring
  • identitet
  • mobning
  • mor-søn forhold
  • personlig udvikling
  • ungdom
  • venskaber

Hver dag starter det med mor kalder, men inden hun kalder skal hun lave morgenmad. Hun rister brød laver the, stiler yougurt, tallerkner og skåle frem. Til theen skal man bruge sukker, skeer og mælk. Derefter går mor ud til trappen og kalder hun kalder et par gange da jeg er for doven til at stå op. Det første jeg ser, er at mor der står i køkkenet og mine to søstre [NAVN C] og [NAVN D] sidder ved bordet. [NAVN D] sidder ved bordet, hun sidder og spiser ristet brød med pælågschokolade. [NAVN C] sidder og spiser yougurt med tørrede frugt. Og mor baber på en smøg under emhætten mens hun smøre madpakker med kødpølse, leverpostej, frugt og små snacks.

Jeg går ind til bordet tager fat i yougurt og hæler op, når yougurt falder ud af pakken ser man det har en tyg konsistens, med små stykker frugt i. Jeg tager de tørrede bananer og drysser ud over, jeg tager også lidt rosiner, rosinerne er dejligt bløde og brune, jeg tænker på alt det de må have været igennem før de kommer i en æske som den. Først skal de jo plantes, så skal de vokse, så skal de modne, så skal de plukkes, så skal de tørres også til sidst skal de pakkes. Og nu står de i butikken indtil de bliver solgt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver