Tre drenge på 14-16 år, blev fredag morgen fundet, efter at de havde løbet væk hjemmefra og forsvundet sporløst i fem dage. En af dem er hårdt kvæstet.
Efter at de havde været væk i fem dage, blev drengene
væk hjemmefra.
endelig fundet i Hagsholm skov ved Langå. De blev fundet af Henriette Langgård, på 26 år, der løber sin ugentlige torsdagsløbetur i skoven. ”Jeg undrede mig over hvorfor der var slået et telt op, og at nogle cykler stod i skoven. Det har jeg aldrig set i denne skov før, men
jeg nærmede mig ikke og løb bare videre, siger Henriette og fortsætter: ”Men den næste dag, da jeg så de sedler der var om drengene, overalt på gaderne, blev jeg nødt til at tjekke om det egentlig var dem der havde slået lejr i skoven.” Da Henriette gik ind i teltet, fandt hun dem alle tre. Hun så at der var en, der var kvæstet.
Hvem er de?
Den første dreng hedder Jonas Henriksen, han er 14 år og er søn af Jens Henriksen og Malene Henriksen. Han har mange problemer med sine forældre derhjemme. Han er enebarn.
Den anden dreng hedder Kasper Sørensen, han er 14 år og er søn af Jan Sørensen og Freja Sørensen. Han bliver meget mobbet i skolen.
Det er gratis at oprette en konto