1) Bogens titel; hvorfor tror du, at bogen hedder 'Intet'?
Bogen hedder 'intet' fordi Pierre Anthon mener, at der ikke er noget i verden der har betydning.
”Alting er ligegyldigt,” råbte han en dag. ”For alting begynder for at slutte. Det øjeblik i blev født, begyndte I at dø. Og sådan er det med alt.”
” Jorden er fire milliarder og seks hundrede millioner år gammel, men I bliver højest et hundrede!” råbte han en anden dag. ”Det er overhovedet ikke umagen værd, at være til.” Og han fortsatte: ”Det hele er et stort skuespil der bare går ud på at lade som om og på at være bedst til netop det.” (side 8, fra linje 23 )
Man kan ikke sælge betydningen. Enten er den der, eller også er den der ikke. Det, at vi havde solgt dyngen af betydning, fik den til at miste betydningen. (side 104, linje 4- sidste linje)
”Hvis dyngen af betydning ikke betyder noget, så har Pierre Anthon ret, og der er ingenting der betyder noget!” ( side 105, linje 12 )
2) Lav en personkarakterstik af Agnes, Pierre Anthon og Sofie
Agnes:
Agnes går i 7.A sammen med alle de andre børn ud over Pierre Anthon (side 6, linje 18)
Det er gratis at oprette en konto