1 / 2 sider - klik for at bladre

Fedme blandt børn og unge: årsager og samfundsansvar

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fedme blandt børn og unge: årsager og samfundsansvar er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (697 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 2. december 2010.

Denne opgave diskuterer det stigende fedmeproblem blandt danske børn og unge. Den undersøger årsager som manglende fysisk aktivitet og usunde kostvaner. Opgaven belyser også konsekvenser som mobning og sygdomme, samt forældres og skolers ansvar. Den perspektiverer desuden til diskrimination på arbejdsmarkedet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg om fedme blandt børn og unge. God struktur, klare argumenter og relevante perspektiver på samfundsansvar.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • børn og unge
  • diskrimination
  • fedme
  • forældre
  • inaktivitet
  • kostvaner
  • samfundsansvar
  • skoler
  • sundhed

danske børn bliver tykkere og tykkere. Flere og flere vælger sporten fra frem for fester og alkohol. Mange af nutidens unge, synes det er federe at kunne gå i byen, frem for at skulle til fysisk

aktivitet. ”Det er langt fra optimalt” udtaler sundhedsminister Bertel Haarder.

Fit eller fedt?

Det er et hastigt voksende problem, at Danmarks børn og unge bliver tykkere og tykkere. Det fører ofte til mobning, men også farlige sygdomme. Antallet af diabetes ramte og folk med hjerte- kar sygdomme er voldsomt stigende. Grunden til problemet kan være, at unge fester eller spiller computer spil, i stedet for at at løbe sig en tur, eller tage i motionscenter. SF er i gang med at få sat et tilbud til unge i værk.

Det går ud på at unge mellem

12 og 18 år kan få betragtelig

rabat på et abonnement til et

af landets mange motionscentre.

Happy Meal eller grovbolle?

For mange unge er madpakken

måske ikke det fedest i verden,

og måske er det lettere lige at smutte over på tanken, og købe en hotdog. Derfor er mange skoler begyndt at opføre boder, hvor det er muligt at købe langt sundere alternativer.

Det er muligt i de fleste boder at købe ting som pastasalat, risretter, juice, og diverse slags müslibarer. ”Vi håber de unge vil tage tilbuddet til sig, selvom der nok vil gå lidt tid før de selv kan se problemet, ved deres fastfood mad” tilføjer en tydeligvis optimistisk Bertel Haarder.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver