Gør rede for den indflydelse vikinger kom til at øve i Europa
Gør rede for hvorledes vikinger så på vikingerne
Gør rede for hvorfor vikingerne rejste ud
Formål: Lære at arbejde med historiske problemstillinger, metoder og materiale.
Fokus: Vikingetogter
Underskrevet af elev:
Underskrevet af lærer:
Indholdsfortegnelse
Forside 1/14
Problemformulering 2/14
Indholdsfortegnelse 3/14
Indledning 3/14
Baggrund for togterne 5/14
Togternes forudsætninger 7/14
Togterne
Fase 1: Plyndringen 9/14
Fase 2: Erobringen 10/14
Fase 3: Koloniseringen 11/14
Togternes betydning 11/14
Togternes slutning 12/14
Konklusion 13/14Litteraturliste 14/14
Bilag 1.
Indledning:
Vikingetiden?
Siger du vikingetiden siger du automatisk vikingetogter og vikingeskibe. Disse to begreber spiller en stor betydning for denne tid og er blevet analyseret og beskrevet af utallige personer i årenes løb.
Til togter skal der skibe og disse blev lavet med stor udførlighed og ekspertise. De blev verdens kendte og kan i dag ses på museer blandt andet her i Danmark.
Togterne er det, jeg vil gå nærmere ind på i min opgave, og jeg har valgt at dele dem op i tre hovedlinjer, da jeg ud fra bøgerne har forstået, at de er foregået sådan.
Vikingetiden har man fastlagt til at starte i år 793 med overfaldet på Lindisfarne, et munkekloster, i England. Det kan dog ikke siges præcis hvornår perioden startede, men dette var en af de første store plyndringer.
Det er gratis at oprette en konto