1 / 7 sider - klik for at bladre

Krigen i 1864: Danmark mod Preussen og Østrig

  • Historie
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Krigen i 1864: Danmark mod Preussen og Østrig er en historie-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (2.630 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 6. marts 2011.

Denne opgave redegør for krigen i 1864, hvor Danmark stod over for Preussen og Østrig. Den beskriver krigens baggrund, herunder striden om Slesvig og Holsten, samt de militære forløb som slaget ved Dybbøl. Afslutningsvis analyseres krigens konsekvenser for Danmark.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret historisk redegørelse for krigen i 1864 med god dækning af baggrund, forløb og konsekvenser. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 1864
  • bismarck
  • dannevirke
  • dansk historie
  • dybbøl
  • holsten
  • krig
  • preussen
  • slesvig
  • østrig

Indholdsfortegnelse

Indledning2

Baggrunden på krigen2

De to hære2

Krigen begynder3

Fra Dannevirke til Dybbøl4

Slaget ved Dybbøl4

Krigen til søs5

Resultatet6

Konklusion6

Kilder7

Indledning

Jeg har skrevet om 1864 da Danmark var i krig mod Preussen og Østrig. Jeg vil skrive om baggrunden på krigen og hvem der vandt de forskellige slag og hvor de vandt dem. Jeg skriver også om resultatet af krigen, hvad taberen skulle af med for at få fred. Danmark stod alene da ingen af overmagterne ville hjælpe, så Danmark havde et stort undertal Og mange problemer. Jeg har fået mine informationer fra bøger.

Baggrunden på krigen

I 1864 regerede den danske konge over Slesvig, Holsten og Lauenborg, det var Helstaten. I Slesvig og Holsten regerede den danske konge som hertug. Det havde han været siden 1849, hvor grundloven blev vedtaget. Dengang havde indførelsen af folkestyret i Danmark, fået hele riget ud i en borger krig hvor kongeriget havde vundet over hertugdømmerne Slesvig og Holsten. Da den danske konge blev hertug af Slesvig og Holsten måtte han love aldrig at dele dem, så han skulle altid regere dem sammen.

I 1863 døde den danske konge og Christian d. 9. kom på tronen. Han var ikke meget for at underskrive den nye forfatning, men han havde ikke noget valg. I Preussens hovedstad Berlin havde man fået ny minister præsident, Bismarck. Fra dansk side havde man fundet ud af om Bismarck havde noget imod at man lavede en ny forfatning, hvilket han ikke havde. Man havde dog fra dansk side glemt alt om at få stormagterne Storbritanniens, Frankrigs og Ruslands syn på sagen. Danmark var en mindre magt og havde i realiteten først fået overtaget Tre-års-krigen da Rusland og Storbritannien havde lagt et pres på Preussen. Det havde man glemt alt om i Danmark da man i november 1863 lod kongen underskrive den nye forfatning.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver