Kunstneren med den provokerende kunst Christian Lemmerz, har i øjeblikket en ny provokerende udstilling på Aros i Århus. Vi hører ofte om Christian og hans anderledes kunstværker, men er han virkelig ligeså vred, blodig og dyster som hans kunst?
Christian Lemmerzes ”Genfærd”
Genfærd i Århus
Kunstneren Christian Lemmerz har i øjeblikket en meget stor og omtalt udstilling på Aros i Århus, udstillingen hedder ”Genfærd”.Denne udstilling kan beskrives på utallige måder, fx voldsom, uhyggelig, eller blodig. Men mest af alt bliver denne udstilling beskrevet som ’provokerende’.
Katrina
En af skulpturene på udtillingen forestiller et lig, gemt under et klæde. Og som resten af skulpturene på udstillingen, kan man sige at det handler om død. Dette kan betyde at Christian måske har oplevet en hel del død eller tab gennem sit liv. Eller at han føler sig provokeret af alt den vrede og død man ser rundt omkring i verden og i medierne. Han føler sig provokeret af de billeder, katastrofer og løgne man bliver konfronteret med hele tiden. Derfor siger han gennem sin kunst; Lets face it, verden ér grum.
Men det kan også betyde at han går meget op i livets eksistens, et modspil af det er jo død. Han tænker muligvis også ofte over spørgsmålet om livet efter døden. Ingen ved endnu hvad der sker når vi dør, og alle religioner har hver deres svar på det.
Det er gratis at oprette en konto