1 siders PDF

Rusmidler: Cannabis, Marihuana og Hash

  • Biologi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Rusmidler: Cannabis, Marihuana og Hash er en biologi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (453 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 26. marts 2011.

Denne opgave redegør for de mest kendte rusmidler, herunder cannabis, marihuana og hash. Den beskriver, hvordan stofferne indtages, deres umiddelbare virkninger, de langsigtede risici og det vanedannende potentiale. Fokus er på de fysiske og psykiske konsekvenser af brug.

  • afhængighed
  • bivirkninger
  • cannabis
  • hash
  • marihuana
  • misbrug
  • rusmidler
  • stoffer
  • sundhed

http://www.gkommtest.dk/gung/sider/artikler/0906/rusmidler.htm

De meste kendte stoffer

Cannabis er en plante der indeholder mere end 400 forskellige kemiske stoffer,

Cannabis ryges som cigaretter men der er bare Marihuana i. Man ryger det i en særlig pipe enten kaldes det en chillum eller en bong. Man kan også putte Marihuana i enten te eller kager eller bare noget konfekt

Marihuana ligner tørret græs eller nogle krydderurter.

Det består af hakkede blomster og topskud fra hamp planten.

Efter en måned hvor man har ryget en gang om ugen bliver det til sidst vanedannende.

Hvis man prøver at stoppe får han abstinens-symptomer.

Efter korttids brug skal der mere og mere til at give den samme rus som da man startede med at ryge det.

Rusen ved marihuana: Rusen begynder efter man har røget, jo kraftigere du suger jo længere virker rusen, der kan gå alt fra 3min til en halv time før rusen begynder at virke . Man er derefter skæv i en halv time til 4 timer men det kommer an på hvor meget man har blandet ned i en joint.

Hvis man spiser Marihuanaen virker rusen senere men den er kraftigere og svære at kontrollere.

Risikoen :

I de normale doser af cannabis føler du dig ”høj” - det vil sige du føler dig afslappet , tilfreds med dig selv og lettere beruset. Nogle af bivirkningerne er at du får problemer med dine koordinationsven, man får sultfornemmelser og husker dårligt. Man føler sig helt blank og ikke kan huske noget men det hjælper når man slapper lidt af.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver