Side 1 af 3

Wag the dog

Wag the dog er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (1.120 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 29. marts 2011.

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF
  • 4 downloads

Skribentens beskrivelse af Wag the dog

I opgaven om filmen "Wag the dog" bliver der analyseret på de 5 nyheds kriterier. Der bliver sammenlignet med jordskreds valget i 73. Samt bliver brugt udtryk som f.eks. Anomi og normløshed.

Uddrag fra opgaven

Wag the dog – Når halen logrer med hunden Hvorfor logrer hunden med halen? Det er fordi at hunden er smartere end halen. Hvis halen var smartere, ville den logre med hunden. Dem som logrer med hunden er Spin doktorerne: Conrad, Stanley og Winifred. Hunden er pressen som med kyshånd køber alt det spin som de sender ud til dem. Helt kort handler filmen om, en spiddene præsident der 14 dage før valgdagen bliver ramt af en sex skandale. Får at undgå at miste hans 17 % føring i meningsmålingerne, beslutter hans højre hånd at hyre en spin dokter. Den

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver