1 / 3 sider - klik for at bladre

Danskerne og velfærdsstaten: holdninger og privatisering

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danskerne og velfærdsstaten: holdninger og privatisering er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.394 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 8. april 2011.

Opgaven undersøger danskernes holdninger til velfærdsstaten, med fokus på variationer i støtte og prioriteringer. Den diskuterer de rigestes brug af private sundhedsydelser og dagsinstitutioner, samt hvordan dette kan føre til et klassesamfund. Perspektiveringen inddrager velfærdsmodeller og ideologier som socialisme og liberalisme.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af danskernes holdninger til velfærdsstaten, privatisering og de potentielle konsekvenser for ulighed og velfærdsmodeller. God faglig dybde.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • kapitalisme
  • liberalisme
  • politiske holdninger
  • privatisering
  • skat
  • socialisme
  • sundhedsvæsen
  • ulighed
  • velfærdsmodeller
  • velfærdsstat

Velfærdsstaten har siden 1970’erne haft stort flertal i befolkningen, støtten har dog varieret lidt gennem årene, men generelt er vi danskere glade for vores trykke rammer. Men vi har dog en befolkningsgruppe som svigter og er imod velfærden, nemlig de rigeste i samfundet. Selvfølgelig har vi danskere forskellige holdninger til velfærden, men overordnet set er vi enige om mange ting.

De fleste danskere vil ikke betale mere i skat, men samtidig ønsker vi, at mange ting i vores velfærdsstat skal blive forbedret. Ud fra en tabel, som har statistikker omkring danskernes holdninger til forskellige velfærdsopgaver, kan man se, at vi ved langt de fleste opgaver ønsker, at bruge flere penge, for at forbedre opgaven. Tabellen viser, at danskerne siden 1985 har ønsket stor opprioritering på sundhedsområdet. Men prioriteringerne har varieret lidt gennem årene, på grund af debatter om besparelse på forskellige områder. For eksempel i 2005, hvor der var en debat om hvorvidt man burde spare på uddannelsesområdet, dette mente befolkningen ikke var en god idé, derfor valgte mange at prioritere uddannelse. Danskernes ønsker om, at bruge flere penge på vuggestuer og børnehaver er ret høj, i forhold til, at vi i Danmark i forvejen er et af de lande, som allerede bruger flere penge på dagsinstitutioner, end de fleste andre lande gør. Derimod ønsker vi danskere at bruge færre penge på indvandrer, men det er i de fleste tilfælde ikke racistisk ment, men fordi danskerne er bekymrede for omfanget af indvandring.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver