Side 1 af 2

Ferskvand

Ferskvand er en biologi-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (415 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 8. april 2011.

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 5 downloads

Skribentens beskrivelse af Ferskvand

Det kræver forskellige tilpasninger for dyr og planter at leve i et vandløb. Dyrene og planterne skal undgå at blive revet væk af strømmen. Dyrene kan være gode til at svømme mod strømmen, eller de kan være helt flade og leve tæt på bunden, hvor der ikke er så kraftig strøm. Der kan også være nogle steder hvor de holder til i nogle kroge hvor der er strømstille. Der er nogle planter der kan have stive stængler, hvor den kan modstå strømmen. Planter i vandløbet sidder godt fast i bunden med deres rødder, så de ikke rives væk af strømmen. I det rindende vand er der nogle forskellige dyr f.eks. snegle, flodneritten, larver, vårfluelarve, kvægmygge. Vandet som strømmer, kan rive/fører små dyr og planter med sig, ned til bunden. Mange af dyrene benytter sig af, at maden næsten flyver ind i munden på dem. Lidt fra starten af opgaven!

Uddrag fra opgaven

Det kræver forskellige tilpasninger for dyr og planter at leve i et vandløb. Dyrene og planterne skal undgå at blive revet væk af strømmen. Dyrene kan være gode til at svømme mod strømmen, eller de kan være helt flade og leve tæt på bunden, hvor der ikke er så kraftig strøm. Der kan også være nogle steder hvor de holder til i nogle kroge hvor der er strømstille. Der er nogle planter der kan have stive stængler, hvor den kan modstå strømmen. Planter i vandløbet sidder godt fast i bunden med deres rødder, så de ikke rives væk af strømmen.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver