Dennis Nørmark er født 2. april 1978 han er en dansk antropolog, anmelder og kommentator. Han har udgivet bogen ”Friheden flyver”. Dennis er uddannet cand. Mag. i antropologi fra Århus universitet, hvor han i dag er ekstern lektor. Udover det, er han anmelder af videnskabs- og samfundslitteratur, på Jyllandsposten. Nørmark er tidligere medlem af Radikal ungdom, og Det Radikale Venstre, men forlad så partiet, i 2007. Så blev han i stedet medlem af det dengang nye parti Ny Alliance. I Januar 2009 var han en af medstifterne af Borgerligt Centrum. I december 2009 blev han udpeget til Statens Kunstfonds repræsentantskab. Dennis har skrevet bogen ”Friheden flyver”.
1.
Dennis Nørmark har mange liberalistiske synspunkter, det ses flere steder i teksten. Dennis mener at det enkelte individ er stærkt, og at det er vigtigt at der er mulighed for at tage nogle personlige, oplyste valg og tage konsekvenserne af dem. Princippet omkring ”En hver er sin egen lykkes smed”, indenfor Liberalismen.
Dennis mener at rygeloven er med til at stigmatisere, udelukke og isolere rygerne. Ved at rygerne fx ryger i smug, og sender et signal om, at de tilhører en lavere social klasse. Her kan man også nævne Cohen teorien, der jo går ud på at lavere socialgrupper ofte vil have vanskeligt, ved at leve op til samfundets krav. At de kommer til at føle sig, som en slags andenrangsborgere. Han siger fx at ”Det er de mennesker som i forvejen har det vanskeligt, og som føler sig på kant af fællesskabet, som vi presser yderligere ud. Han vil have en lille statslig indblanding, og lade hver borger få sin frihed, mennesket er altså fornuftigt. I stedet for som han mener det er i dag, hvor sundheden ikke længere er ens eget ansvar, men andres.
Det er gratis at oprette en konto